Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna? Psychoterapia psychodynamiczna to jedna z form pomocy dla osób zmagających się z różnymi zaburzeniami o podłożu psychicznym. Metoda psychodynamiczna łączy w sobie elementy psychoanalizy i terapii poznawczo-behawioralnej. Służy dążeniu do zidentyfikowania świadomych i nieświadomych reakcji, popędów zachowań oraz schematów myślowych pacjenta. Dla kogo jest psychoterapia psychodynamiczna? I czym dokladnie jest?

Psychoterapia psychodynamiczna — czym jest?

Każda forma psychoterapii, bez względu na formę, ma za zadanie zidentyfikowanie źródła problemów każdego pacjenta. Mogą mieć różny charakter, objawiać się złym samopoczuciem psychicznym lub fizycznym oraz odbijać się na codziennym funkcjonowaniu. Psychika człowieka jest bowiem niezwykle złożona i jej prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od szeregu procesów. Co to oznacza? Tak jak w przypadku organizmu fizycznego może dojść do zaburzeń poszczególnych procesów. Prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych wymaga dobrania odpowiedniego sposobu leczenia i wdrożenia psychoterapii. Jedną z nich jest psychoterapia psychodynamiczna.

fot. pixabaycom | cc0

Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?

Wiemy już, czym jest psychoterapia psychodynamiczna, ale na czym polega ta forma leczenia zaburzeń psychologicznych? Terapia ta opiera się na rozmowie pacjenta z psychoterapeutą. Pacjent wskazuje, o jakim problemie chciałby rozmawiać, a terapeuta dostosowuje do tego sposób rozmowy. Terapia psychodynamiczna powinna opierać się na więzi i porozumieniu pomiędzy pacjentem i terapeutą. Żeby było to możliwe, niezbędne jest pełne zaufanie. Terapia działa na zasadach klasycznej psychoanalizy i terapii poznawczo — behawioralnej. Zadaniem pacjenta jest mówienie otwarcie o swoich problemach, zaś zadaniem psychoterapeuty jest dokonywać interpretacji tych wypowiedzi. Ma on rozumieć jej uwarunkowania i mechanizmy generujące określone zachowania, szczególnie te niechciane i będące źródłem problemów. Część z nich to wynik konkretnego sposobu myślenia, który pacjent zaczął wykształcać już na wczesnym etapie życia. Pewne schematy ulegają pogłębieniu w dorosłym życiu, dlatego tak często terapia wymaga analizy przeżyć z dzieciństwa. Warto wspomnieć o tym, że psychoterapia psychodynamiczna to nie tylko spotkania indywidualne, ale również psychoterapia grupowa, np. w przypadku terapii uzależnień od alkoholu, hazardu, czy narkotyków. To również psychoterapia dzieci i młodzieży, u których coraz częściej występuje leczenie depresji.

W pierwszej kolejności, jeżeli tylko zauważymy u siebie problemy, które wpływają na nasze samopoczucie, warto zgłosić się do psychologa. Psycholog udzieli pierwszej pomocy i skieruje nas na dalsze leczenie — może to być leczenie farmakologiczne lub gabinet psychoterapii.