Problemy natury psychicznej – do kogo się udać?

Problemy natury psychicznej, w tym depresja stały się niestety oznaką naszych czasów. Choroby związane z ludzką psychiką dotykają już coraz młodszych, w tym dzieci i młodzież. Rozwiązaniem może okazać się psychoterapia lub jeżeli problem tego wymaga, terapia uzależnień. Niestety nie każdy wie, do kogo udać się w pierwszej kolejności po pomoc i jak wygląda leczenie problemów natury psychicznej.

fot. pixabaycom | cc0

Psycholog — lekarz pierwszej pomocy

Słowo lekarz jest w tym przypadku użyte w formie przenośni. Psycholodzy to bowiem osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku psychologii, z wybraną przez siebie specjalizacją. Niestety na wizytę w gabinecie psychologa decydujemy się często, gdy na pierwszą pomoc jest już za późno. Czekamy do ostatniej chwili, bojąc się rozmowy i opowiedzenia komuś tego, z czym musimy się borykać na co dzień. Psycholog może postawić diagnozę, nie może wypisywać leków, ani przeprowadzać psychoterapii. Tak naprawdę psycholog to właśnie lekarz pierwszego kontaktu, który pokieruje nas na dalsze leczenie, oczywiście, jeżeli będzie to konieczne.

Psychiatra — gdy potrzebna jest farmakoterapia

Psycholog, jeżeli stwierdzi, że pacjent wymaga leczenia farmakologicznego, wypisuje skierowanie do psychiatry. Jest to niekiedy koniecznie, np. w przypadku ciężkiej depresji, która uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Psychiatra to lekarz, który ukończył 5 cio letnie studia medyczne, a następnie specjalizację z psychiatrii. W związku z tym może wypisać odpowiednie leki po rozpoznaniu problemu, ale również nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Psychoterapeuta — terapia uzależnień, psychoterapia

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła jeden z kilku wyznaczonych kierunków humanistycznych, a następnie odbyła wymagany staż, który wynosi 4 lata i kończy się egzaminem wewnętrznym. Musi również odbyć praktyki. Psychoterapia odbywa się w różnych nurtach, a najbardziej znana i powszechnie stosowana to psychoterapia psychodynamiczna. Psychoterapeuta ma uprawnienia, by prowadzić terapie uzależnień, terapie grupowe i indywidualne. Psychoterapia dzieci i młodzieży również odbywa się w gabinecie psychoterapeuty, jednak przebiega nieco inaczej ze względu na wiek pacjentów. Należy pamiętać, że choroba psychiczna, w tym depresja nie jest powodem do wstydu — dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Im szybciej udamy się po pomoc, tym lepiej dla nas i naszych bliskich.